Odpowiedz – Re: Szwecja - sezon 2014
Twoje imię i nazwisko
Temat
Wiadomość
lub Anuluj
W odpowiedzi na
Re: Szwecja - sezon 2014
— by armithrone armithrone
witam, byłem tam dwa lata temu w tym roku tez sie wybieram. pojechaliśmy we dwóch autem typu hatchback było dosc ciasno pierwszy miesiac (sierpien) spalismy głównie w samochodzie i pod namiotem, wiekszość campingow jest strasznie droga, w norsjovallen rowniez zawitalismy- bylo sympatycznie i jak na szwecje tanio, jezdzilismy autem na gaz , w zwiazku z tym ze w szwecji nie ma za bardzo gdzie tankowac tego paliwa -w calym kraju ok 10 stacji wiec wiekszosc z 8tys km ktore zrobilismy pokonywalismy na benzynie (cena porownywalna jak w polsce, nieco droższa)
koszty jakie ponieslismy to ok 2100 zł bez kosztow paliwa w szwecji głównie prom i paliwo w polsce (trzeba zatankowac gaz i benzyne pod korek) dlatego warto juz zamawiac prom wowczas koszty te mozn aobnizyc o ok 400-500zł
wyjazd był 7 sierpnia, 9 sierpnia zaczęlismy pierwsze zbiory, jagoda była po 16 koron , przez pierwszy tedzien bolały plecy i mielismy odciski od zbieraczki, poźniej organizm sie przyzwyczail było lepiej, ale tez nie lekko cały wyjazd schudłem 9kg
jedzeni amielismy na cały wyjazd  ok 40 słoików roznych klopsików , gołąbków itp. rzadko coś kupowaliśmy , a jeśli juz to głównie chleb i piwo. Wrato zabrać wedke jeżeli ktoś łowi i kisiele( dobrze rozgrzewa na zimną noc w samochodzie lub namiocie). Jedliśmy  po jednej czekoladzie  dziennie wysilek energetyczny był spory w ICA do kupienia po ok 10 koron dobra czekolada. Warto nie oszczedzać na jedzeniu jeśli wieziecie z Polski, lepiej kupić lepsze jakościowo rzeczy. Drugi miesiąc spaliśmy już na kwaterze u szweda 40 koron za nocleg - opłaciło sie , na samej wodzie pitnej dzieki temu oszczędzailsmy 12 koron na głowe dziennie, no i  ubrania miały jak schnąć. 3 września był pierwszy śnieg w samochodzie było by juz ciężko.Warto wziaść dobry śpiwór lub koc dodatkowo. Obowiązkowo kuchenka gazowa turystyczna.
Jutron był po 80 koron zbieralo sie go ok 4-6kg dziennie, lingon po 10 koron ze zbiorami średnimi ok 45kg dziennie i jagoda po 16 koron i zbiory ok 20-25kg dziennie
W szwecji ni ema kleszczy, w ogole w lesie jest mało robactwa, trzeba sie natomiast dobrze przygotować na komary i meszki które atakują oczy - lepiej sie dobrze ubrać niż brać nieskuteczne preparaty od komarów.
Zarobek na czysto po odliczeniu campingów paliwa, promów i zakupów przygotowawczych ( kapelusz z moskitierą, płaszcz przeciwdeszczowy, dobre gumowce, jedzenie i inne duperele ) to ok 5200 zł na ok 50 dni pobytu. Jak na pierwszy sezon i dużo czasu straconego na szukanie to całkiem nieźle.
 W tym roku rownież sie wybieram szukam 1 osoby z pn-wschodniej Polski wyjazd prawdopodobnie 3 sierpnia powrot 25 września, dysponuje autem kombi z LPG. Oraz kontaktu tel do innych ekip , razem raźniej.
Trasa podrozy Junsele kilka dni, Norsjovallen do końca sierpnia, Vansbro do końca pobytu.